Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Olejek tymiankowy

Olejek tymiankowy

Olejek tymiankowy – niezwykła substancja na powszechne dolegliwości

Olejek tymiankowy pochodzi z wieloletniego zioła znanego jako Thymus vulgaris. Zioło to należy do rodziny mięty i jest używane do gotowania, płukania ust, potpourri i aromaterapii.

Olejek tymiankowy działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie, przeciwskurczowo i uspokajająco.

Jest to jeden z najsilniejszych znanych przeciwutleniaczy. Był już używany jako zioło lecznicze w czasach starożytnych.

Tymianek wspomaga układ odpornościowy, oddechowy, trawienny, nerwowy i inne. Jest to jeden z najlepszych olejków eterycznych dla równowagi hormonalnej, wspiera podczas bólów menstruacyjnych oraz podczas menopauzy.

Chroni również organizm przed niebezpiecznymi chorobami i dolegliwościami, takimi jak udar, zapalenie stawów, infekcje grzybicze i bakteryjne oraz stany skórne.

Jedne z głównych składników olejku tymiankowego to tymol i karwakrol. Olejek eteryczny ma pikantny i ciepły aromat, który jest mocny i przenikliwy.

Tymol, którego olejek tymiankowy zawiera od 20 do 54% nadaje olejkowi tymiankowemu właściwości antyseptyczne. Z tego powodu olejek tymiankowy jest powszechnie stosowany w płynach do płukania ust i pastach do zębów. Skutecznie zabija zarazki i infekcje w jamie ustnej oraz chroni zęby przed osadem nazębnym i próchnicą. Tymol zabija również grzyby i jest komercyjnie dodawany do środków do dezynfekcji rąk i kremów przeciwgrzybiczych.

9 korzyści z olejku tymiankowego

1. Leczy schorzenia układu oddechowego

Olejek tymiankowy usuwa zatory i leczy infekcje w klatce piersiowej i gardle, które powodują przeziębienie lub kaszel. Przy okazji zabija bakterie i wirusy wywołujące zapalenie, oczyszcza organizm z toksyn oraz wpływa pozytywnie na bezsenność. Najlepsze jest to, że jest całkowicie naturalny i nie zawiera chemikaliów, które można znaleźć w lekach.

2. Zabija bakterie i infekcje

Olejek tymiankowy działa antyseptycznie i zabija infekcje na skórze i w organizmie takie jak infekcje jelitowe, narządów płciowych czy cewki moczowej.

W badaniu przeprowadzonym w 2011 roku na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi zbadano wpływ olejku tymiankowego na 120 szczepów bakterii wyizolowanych od pacjentów z infekcjami jamy ustnej, dróg oddechowych i moczowo-płciowych. Wyniki doświadczeń wykazały, że olejek z tymianku wykazywał niezwykle silne działanie na wszystkie szczepy kliniczne. Olejek tymiankowy wykazał nawet dobrą skuteczność przeciwko szczepom odpornym na antybiotyki.

Olejek tymiankowy może być także stosowany przy terapii przeciwpasożytniczej.

3. Wspiera zdrowie skóry

Olejek tymiankowy chroni skórę przed szkodliwymi bakteriami i infekcjami grzybiczymi. Jest bardzo dobrym lekarstwem na trądzik, rany, skaleczenia, blizny, wysypki.

4. Wspiera zdrowie zębów

Olejek tymiankowy jest znany z leczenia problemów jamy ustnej, takich jak próchnica, zapalenie dziąseł, płytka nazębna i nieświeży oddech. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym i antybakteryjnym olejek tymiankowy jest naturalnym sposobem na zabijanie zarazków w jamie ustnej.

5. Środek odstraszający insekty

Insekty takie jak komary, pchły, wszy i pluskwy bardzo nie lubią zapachu olejku tymiankowego.

6. Zwiększa krążenie

Olejek tymiankowy pobudza krążenie krwi co sprawia, że może być naturalnym lekarstwem na nadciśnienie.

7. Łagodzi stres i niepokój

Można używać kilku kropli olejku tymiankowego przez cały tydzień, aby zmniejszyć poziom lęku i pozwolić organizmowi się odprężyć. Dodaj olejek do wody do kąpieli, dyfuzora, balsamu do ciała lub po prostu wdychaj.

8. Równoważy hormony

Olejek eteryczny z tymianku ma działanie równoważące progesteron, a niski poziom progesteronu został powiązany z niepłodnością, zespołem policystycznych jajników i depresją, a także innymi niezrównoważonymi hormonami w organizmie.

Pobudzając hormony, olejek tymiankowy opóźnia menopauzę, a jak już jest to łagodzi jej negatywne objawy, w tym wahania nastroju, uderzenia gorąca i bezsenność.

9. Leczy mięśniaki

Mięśniaki to narośle tkanki łącznej występujące w macicy. Wiele kobiet nie odczuwa żadnych objawów mięśniaków, ale mogą one powodować obfite miesiączki. Przyczyny mięśniaków obejmują wysoki poziom estrogenu i niski poziom progesteronu z powodu otyłości, niedoczynności tarczycy, diety okołomenopauzalnej lub ubogiej w błonnik.

Ponieważ olejek tymiankowy zwiększa poziom progesteronu w organizmie, służy jako naturalna kuracja mięśniaków. Wcieraj dwie krople olejku tymiankowego w brzuch dwa razy dziennie, aby leczyć mięśniaki i złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i miesiączki.

Oto kilka prostych sposobów na wykorzystanie olejku tymiankowego w codziennym życiu:

Aby złagodzić zmęczenie, dodaj 2 krople olejku tymiankowego do ciepłej wody do kąpieli.

Aby złagodzić skurcze menstruacyjne, wetrzyj 2 krople olejku tymiankowego z równymi częściami oleju nośnikowego w brzuch.

Aby użyć jako płynu do płukania ust, dodaj 2 krople olejku tymiankowego do wody i przepłucz gardło.

Aby otworzyć zablokowane kanały nosowe, wdychaj 2 krople olejku tymiankowego lub dodaj go do gorącej wody w celu inhalacji parowej.

Aby zabić grzybicę stóp, dodaj 5 kropli olejku tymiankowego do ciepłej kąpieli stóp.

Komentarze