Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Olejek oregano

Olejek oregano

Antybiotyki zaprojektowane specjalnie do zwalczania infekcji bakteryjnych są jednym z ulubionych narzędzi lekarzy w leczeniu wielu problemów zdrowotnych. Wielu lekarzy nie wie jednak, że istnieje w 100% naturalna substancja, która może skutecznie konkurować z antybiotykami.

 

Chodzi o olejek eteryczny pozyskany z dziko rosnącego oregano. Olejek eteryczny z oregano ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, a przy tym nie ma takich skutków ubocznych jak powszechnie stosowane antybiotyki wyniszczające florę jelitową.

 

Olejek oregano może pomóc w następujących dolegliwościach:

 

Przeziębienie

Ból gardła

Zapalenie dziąseł

Bóle uszu lub zębów

Grzybica stóp

Problemy trawienne

 

Co to jest olejek z oregano?

 

Oregano (Origanum vulgare) to zioło należące do rodziny mięty (Labiatae). Od ponad 2500 stosowany jest w medycynie ludowej w leczeniu przeziębień i niestrawności.

 

Suszone zioła oregano są Ci na pewno znane z włoskich sosów pomidorowych i pizzy, ale to co znajduje się w olejku eterycznym oregano znacznie wykracza poza zdrowotne właściwości ziół.

 

Dzikie oregano rośnie nad Morzem Śródziemnym, m.in. we Francji, w Hiszpanii, we Włoszech, a także w Azji Południowej. Aby wyprodukować 1 gram olejku potrzebne jest ponad tysiąc razy więcej dzikiego oregano.

 

Olejek z oregano zawiera dwa silne związki karwakrol i tymol, które w badaniach wykazały silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

 

Olejek oregano składa się głównie z karwakrolu, a badania pokazują, że liście rośliny zawierają różne związki przeciwutleniające, takie jak fenole, triterpeny, kwas rozmarynowy, kwas ursolowy i kwas oleanolowy.

 

Korzyści z olejku oregano

 

Do czego można użyć olejku z oregano? Dominujący związek leczniczy znajdujący się w oleju z oregano, karwakrol, ma szerokie zastosowanie, od leczenia alergii po ochronę skóry.

 

Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu w Mesynie we Włoszech informuje, że:

 

Karwakrol, fenol monoterpenowy, ma szerokie spektrum działania, które obejmuje zapobieganie psuciu się żywności, przeciwdziałanie patogennym grzybom, drożdżom i bakteriom, a także mikroorganizmom chorobotwórczym u ludzi, zwierząt i roślin, w tym mikroorganizmom lekoopornym i tworzącym biofilm.

 

Karwakrol znajdujący się w olejku eterycznym z oregano jest tak silny, że był przedmiotem ponad 800 badań wymienionych w PubMed, największej na świecie bazie danych literatury opartej na dowodach naukowych.

 

1. Naturalna alternatywa dla antybiotyków

 

Jaki jest problem z częstym stosowaniem antybiotyków? Antybiotyki o szerokim spektrum działania mogą być niebezpieczne, ponieważ nie tylko zabijają bakterie odpowiedzialne za infekcje, ale także zabijają dobre bakterie, których potrzebujemy dla optymalnego zdrowia.

 

Niestety antybiotyki, szczególnie te o szerokim spektrum działania, są zdecydowanie za często przepisywane przez lekarzy, co powoduje, że nasze organizmy uodparniają się na ich działanie. Antybiotyki niszczą nie tylko te chorobotwórcze bakterie, ale także zabijają bakterie probiotyczne, które są niezbędne dla naszego zdrowia.

 

Nadużywanie antybiotyków i przepisywanie leków o szerokim spektrum działania, gdy nie są potrzebne, może powodować szereg problemów. Może sprawić, że leki będą mniej skuteczne przeciwko bakteriom, które mają leczyć, sprzyjając rozwojowi opornych na antybiotyki infekcji, i może zniszczyć dobre bakterie organizmu (probiotyki), które pomagają trawić żywność, wytwarzają witaminy i chronią przed infekcjami.

 

Alternatywą dla antybiotyków może być olejek oregano, który według badania opublikowanego w 2013 roku w Journal of Medicinal Food stanowi źródło naturalnych substancji antybakteryjnych, które wykazują potencjał do wykorzystania w stanach chorobowych”.

 

2. Zwalcza infekcje i przerost bakterii

 

Istnieją dowody na to, że olejek eteryczny z oregano może pomóc w walce z co najmniej kilkoma szczepami bakterii, które powodują problemy zdrowotne, które są powszechnie leczone antybiotykami.

 

W 2011 r. Journal of Medicinal Food opublikował badanie, w którym oceniano działanie przeciwbakteryjne olejku oregano na pięć różnych rodzajów złych bakterii. Po ocenie właściwości przeciwbakteryjnych olejku oregano, wykazał on znaczące właściwości przeciwbakteryjne wobec wszystkich pięciu gatunków. Najwyższą aktywność zaobserwowano przeciwko E. coli, co sugeruje, że olejek oregano może być potencjalnie stosowany do promowania zdrowia przewodu pokarmowego i zapobiegania zatruciom pokarmowym.

 

Badanie z 2013 r. opublikowane w Journal of the Science of Food and Agriculture wykazało, że olejek oregano może zastąpić syntetyczne chemikalia stosowane przez przemysł. Naukowcy odkryli, że po olejek oregano zahamował wzrost siedmiu testowanych szczepów bakterii, czego nie były w stanie zrobić inne ekstrakty roślinne.

 

Inne dowody wskazują, że aktywne związki olejku z oregano (takie jak tymol i karwakrol) mogą pomóc w walce z bólami zębów i uszu spowodowanymi infekcjami bakteryjnymi.

 

Badanie z 2005 roku opublikowane w Journal of Infectious Diseases wykazało, że  „olejki eteryczne lub ich składniki umieszczone w przewodzie słuchowym mogą zapewnić skuteczne leczenie ostrego zapalenia ucha środkowego”.

 

3. Pomaga zmniejszyć skutki uboczne leków

 

Badania przeprowadzone w Holandii wykazały, że olejek eteryczny z oregano może również „zapobiegać przerostowi bakterii w jelicie grubym podczas doustnej terapii żelazem”. Stosowana w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza, doustna terapia żelazem powoduje szereg problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności, biegunka, zaparcia, zgaga i wymioty.

 

4. Pomaga leczyć grzybicę stóp

 

Jedno z badań wykazało, że moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku oregano hamuje rozwój grzybów wywołujących grzybicę stóp.  

 

5. Pomaga w leczeniu problemów trawiennych

 

Kilka aktywnych związków zawartych w Origanum vulgare może wspomóc trawienie, rozluźniając mięśnie przewodu pokarmowego, a także pomagając zrównoważyć stosunek dobrych do złych bakterii w jelitach.

 

Tymol, jeden z aktywnych związków oregano, jest związkiem podobnym do mentolu, który znajduje się w olejku z mięty pieprzowej. Podobnie jak mentol, tymol może pomóc rozluźnić tkankę miękką gardła i żołądka, co może pomóc w zmniejszeniu refluksu, zgagi i dyskomfortu po jedzeniu.

 

Ponieważ pomaga zrównoważyć bakterie i zwalcza przerost drożdży, olejek eteryczny z oregano jest również popularnym naturalnym sposobem leczenia candidy i SIBO. SIBO to powszechny problem trawienny, który powoduje gazy, wzdęcia i nietolerancję wielu pokarmów zawierających węglowodany.

 

 

6. Może pomóc w leczeniu pasożytów

 

Olejek oregano może pomóc pozbyć się pasożytów jelitowych, w szczególności Blastocystis hominis (który może powodować zaburzenia trawienia, gazy, wzdęcia, ból brzucha).  

 

7. Pomocny w radzeniu sobie ze stanami zapalnymi (takimi jak IBD lub reumatyzm)

Oregano zachowuje silne właściwości antyoksydacyjne zarówno w postaci świeżej, jak i suchej. Wykazano, że ze względu na wysokie stężenie przeciwutleniaczy olejek eteryczny z oregano pomaga zmniejszyć uszkodzenia oksydacyjne i zapobiega mutagenezie, karcynogenezie i starzeniu się dzięki swoim właściwościom usuwania wolnych rodników.

 

Uważa się, że wolne rodniki są czynnikiem przyczyniającym się do powszechnych stanów przewlekłych, w tym raka, chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń neurodegeneracyjnych i toksyczności leków.

 

Jedno z badań wykazało, że skojarzone leczenie olejkami eterycznymi z tymianku i oregano pomogło zmniejszyć produkcję cytokin prozapalnych, a tym samym może pomóc złagodzić zapalenie okrężnicy (rodzaj choroby zapalnej jelit) u myszy.

 

Inne badania pokazują, że olej z oregano jest korzystny w leczeniu nawracających zaburzeń oddechowych, wzrostu guza i reumatoidalnego zapalenia stawów. Badania przeprowadzone na Universidad Nacional de Córdoba w Argentynie wskazują, że olejek eteryczny wyizolowany z Origanum vulgare „wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwutleniające i chemoprewencyjne i może odgrywać ważną rolę jako środek bioprotekcyjny”.

 

8. Może pomóc poprawić poziom cholesterolu

 

Badania opublikowane w Journal of International Medical Research sugerują, że dodanie olejku oregano może poprawić poziom cholesterolu .

 

W badaniu 48 pacjentów z łagodną hiperlipidemią otrzymało porady dotyczące stylu życia i diety niskotłuszczowej. Trzydziestu dwóm pacjentom (grupie badanej) przepisano 25 mililitrów destylatu oregano do przyjmowania po każdym posiłku przez trzy miesiące, a pozostałych 16 pacjentów stanowiło grupę kontrolną.

 

Po trzymiesięcznym okresie badania osoby w grupie badanej wykazały znacznie większy wzrost cholesterolu w lipoproteinach o wysokiej gęstości (HDL) i znacznie większe spadki cholesterolu w lipoproteinach o niskiej gęstości (LDL) w porównaniu z grupą kontrolną.

 

 

Jak używać olejek oregano?

 

Olejek oregano jest bardzo silną substancją i trzeba bardzo uważać używając go.

 

Olejek z oregano można stosować miejscowo (zawsze wymieszany z olejem bazowym), używać w dyfuzorze lub przyjmować wewnętrznie, jeśli jest to 100% naturalny olejek eteryczny i suplement diety, nigdy jednak sam, tylko zawsze rozcieńczając go w oleju roślinnym (np. oleju kokosowym lub oliwie z oliwek).

 

Aby użyć go miejscowo, wymieszaj trzy krople nierozcieńczonego oleju z oregano z niewielką ilością oleju kokosowego, a następnie nałóż na dotknięty obszar.

 

Naturalny antybiotyk:

 

Rozcieńcz olejek oregano w oleju kokosowym i nałóż go miejscowo na podeszwy stóp. Możesz też wziąć doustnie 2 kropelki olejku oregano na łyżeczce oleju roślinnego stosuj przez maksymalnie 10 dni, a następnie zrób przerwę.

 

Walka z candidą i przerostem grzybów:

W przypadku grzybicy stóp lub paznokci – mocz nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem 3-5 kropel oregano.

Możesz też wziąć doustnie 2 kropelki olejku oregano na łyżeczce oleju roślinnego 2 razy dziennie, stosuj przez maksymalnie 10 dni, a następnie zrób przerwę.

 

Zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli:

Smaruj plecy i klatkę piersiową olejem kokosowym z dodatkiem 2-3 kropli olejku oregano.

Możesz też wziąć doustnie 2 kropelki olejku oregano na łyżeczce oleju roślinnego 2 razy dziennie, stosuj przez maksymalnie 10 dni, a następnie zrób przerwę.

 

Gronkowiec:

Smaruj chore miejsca rozcieńczonym olejkiem oregano (2-3 krople olejku oregano w łyżeczce oleju kokosowego)

Doustnie 2 kropelki olejku oregano na łyżeczce oleju roślinnego 2 razy dziennie, stosuj przez maksymalnie 10 dni, a następnie zrób przerwę.

 

Zwalczanie robaków i pasożytów jelitowych:

Doustnie 2 kropelki olejku oregano na łyżeczce oleju roślinnego 2 razy dziennie, stosuj przez maksymalnie 10 dni, a następnie zrób przerwę.

 

Pomóż usunąć brodawki:

Smaruj brodawki rozcieńczonym olejkiem oregano (2-3 krople olejku oregano w łyżeczce oleju kokosowego) 2 razy dziennie

 

Pozbądź się pleśni z domu: dodaj 5 do 7 kropli do domowego roztworu czyszczącego wraz z olejkiem z drzewa herbacianego i lawendą

 

Olejek z oregano może kolidować z innymi lekami, zawsze zapytaj lekarza, czy można bezpiecznie przyjmować go wewnętrznie, w zależności od konkretnej sytuacji.

 

Zagrożenia, skutki uboczne i interakcje

Nie podawaj olejku oregano wewnętrznie dzieciom poniżej 3 roku życia.

Nie stosuj, jeśli jesteś w ciąży.  

 

Dajcie znać czy stosowaliście olejek oregano.

 

Komentarze