Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Olejek lawendowy

Olejek lawendowy

Olejek lawendowy jest obecnie najczęściej używanym olejkiem eterycznym na świecie, ale jego zalety zostały odkryte ponad 2500 lat temu. Ma silne właściwości przeciwutleniające, przeciwdrobnoustrojowe, uspokajające i przeciwdepresyjne.

Tradycyjnie lawenda była używana w leczeniu problemów neurologicznych, takich jak migreny, stres, lęki i depresja. A teraz takie jego działanie potwierdzają badania naukowe.

Badanie z 2013 roku opublikowane w International Journal of Psychiatry in Clinical Practice  wykazało, że suplementacja 80-miligramowymi kapsułkami olejku lawendowego pomaga złagodzić lęk, zaburzenia snu i depresję. Dodatkowo w badaniu nie zaobserwowano żadnych niepożądanych skutków ubocznych, interakcji leków ani objawów odstawienia od używania olejku lawendowego.

International Journal of Neuropsychopharmacology opublikował w 2014 roku badanie na ludziach, które ujawniło, że olejek lawendowy był skuteczniejszy w leczeniu uogólnionego zaburzenia lękowego niż placebo i lek na receptę, paroksetyna. Po leczeniu nie stwierdzono żadnych przypadków objawów odstawienia lub niepożądanych skutków ubocznych.

Wykazano również, że zmniejszył depresję poporodową i zaburzenia lękowe u kobiet po porodach wysokiego ryzyka. A u osób z PTSD (czyli Post-traumatic Stres Disorder czyli Zespół Stresu Pourazowego) – zmniejszył depresję o 33 procent i radykalnie zmniejszył zaburzenia snu, nastrój i ogólny stan zdrowia.

Aby złagodzić stres i poprawić sen, użyj dyfuzora z olejkiem lawendowym przy łóżku, zrób kąpiel z solą Epsom i dodatkiem kilku kropel olejku lawendowego. Jest to również idealne rozwiązanie dla dzieci – uspokaja i pomaga zasnąć.

Czy stosowałeś już olejek lawendowy? Jak oceniasz jego działanie?

Komentarze